КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ МИТНОЇ СПРАВИ ЗАВДЯКИ ФОРМУВАННЮ ПРОФЕСІЙНИХ НАВИЧОК

  • О.В. ВАСИЛИШИНА асистент, Вінницький торговельноекономічний інститут КНТЕУ, м. Вінниця, Україна
Ключові слова: конкурентоспроможність, професійні навички, компетенції, митна справа, мотивація

Анотація

У статті розглянуто проблематику формування професійних навичок і компетенцій у майбутніх фахівців митної справи завдяки інтеграції освіти, практичної діяльності та сучасних інформаційно-інтерактивних технологій. Обґрунтовуються умови набуття здобувачем соціально-економічного та професійного досвіду ще на етапі навчання у вищому навчальному закладі. Коли вимоги та потреби ринку праці швидко змінюються, система профосвіти повинна надавати можливість отримувати не лише теоретичну, а й - ґрунтовну практичну підготовку. Лише конкурентоспроможні фахівці здатні до сприйняття і використання нових наукових ідей, технічних інструментів та методів сучасного виробництва. Також актуалізовано застосування компетентнісного підходу в підготовці майбутніх фахівців. Вони повинні відповідати ситуації на ринку праці, бути готовими до управління на різних рівнях і в різних сферах. Основні якості, що формують конкурентоспроможність у здобувачів: компетентність, ініціативність, комунікабельність, толерантність, працездатність, адаптованість, здатність до професійного становлення і самореалізації. За таких обставин педагогічним колективам ВИШів необхідно здійснити перехід до нового покоління галузевих стандартів освіти, на основі компетентнісного підходу. Його застосування не змінює традиційні для вітчизняної освіти систему «знання, уміння, навички», а - створює передумови для гнучкого наближення результатів до потреб та вимог ринку праці, подальшого розвитку освітніх технологій та системи освіти в цілому. У статті на основі опрацювання наукових джерел виокремлено суперечності, котрі визначені на основі аналізу вітчизняної теорії та практики підготовки здобувачів у митній справі: суперечність між потребами суспільства у компетентних фахівцях та реальним станом готовності до професійної діяльності випускників економічних спеціальностей. Також – суперечності між необхідністю формування стійкої мотивації до фахового становлення, саморозвитком та самовдосконаленням майбутніх фахівців митної справи і матеріально-технічним інструментарієм ВИШу, суперечності між самобутністю уявлень про особистісне зростання і модернізацією професійної освіти відповідно до викликів сучасності.

 

Посилання

Higher education and Bologna process. Tutorial. K: “High School”. – 2007 r.

Vocational education: vocabulary [taught. Manual.] / Structure. SU Goncharenko et al. / Ed. N.G. Nobody - K., 2000. - 380 s.

The system of pedagogical education and pedagogical innovations: Zb. sciences Ave. -Kyiv-Poltava, 2002. -101s.

The teacher’s desk book. Contractors: Andreeva VM, Gigorash VV -X .: View. Group “Basis”, 2006 - 352s.

Polishchuk M.M. Teoretyko-metodolohichni osnovy pidvyshchennia kvalifikatsii fakhivtsiv z tovaroznavstva i ekspertyzy v mytnii spravi / M.M. Polishchuk // Naukovi zapysky Rivnenskoho derzhavnoho humanitarnoho universytetu. – 2008. – No 11. – S. 107–113.

Vasylyshyna O.V. Zdatnist zdobuvachiv do profesiinoho stanovlennia v umovakh innovatsiinoho navchannia. Osvita i nauka v umovakh hlobalnykh transformatsii. Materialy Vseukrainskoi naukovoi konferentsii. 24-25 lystopada 2017 r., m.Dnipro. Chastyna I. / Nauk. red.. O.Iu.Vysotskyi. – Dnipro: SPD «Okhotnik», 2017. – 374 s.

Moroz S.E. Problemyi sovershenstvovaniya obrazovatelnyih standartov podgotovki tovarovedov-ekspertov v tamozhennom dele v usloviyah mezhdunarodnoy integratsii XI mezhdunarodnaya nauchno-prakticheskaya konferentsiya “Puti preodoleniya krizisnyih yavleniy v pedagogike, psihologii i yazyikoznanii” (Mezhdunarodnaya Akademiya Nauki i Vyisshego obrazovaniya, Velikobritaniya) [Elektronnyiy resurs] / S.E. Moroz. – Rezhim dostupa : URL : http://gisap. eu/ru/node/12600.

Mytnyi kodeks Ukrainy: Zakon Ukrainy vid 13.03.2012 r. No 4495–VI. – Ofitsiinyi visnyk Ukrainy. –2012. – No 32. – 1175 s.

Опубліковано
2020-02-06
Розділ
ПСИХОЛОГІЧНІ, ПЕДАГОГІЧНІ ТА ОРГАНІЗАЦІЙНІ УМОВИ ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЄВРОПЕЙСЬКИХ...